impartirea averii

07 december 2018 60

Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti la asa o intrebare. Ne-am casatorit in 1990. Am facut casa impreuna, iar in1997 am divortat. Nu stiu din ce cauza atunci nu ni s-a spus de impartirea averii. Mai pe scurt, am trait noi mai departe fara a fi casatoriti oficial pana in 2013. Vreau sa stiu: eu am vreun drept la o parte din casa? Va multumesc.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Aveti un drept de proprietate asupra casei, in regim comun cu fostul sot (in devălmășie).

07 december 2018
  • Legal consultant

Bună ziua Alexandra,

Conform Codului Familie sînt proprietate în devălmăşie a soţilor bunurile mobile şi imobile, valorile mobiliare, depunerile şi cotele de participaţie în capitalul social din instituţiile financiare sau societăţile comerciale, care au fost construite, constituite, procurate sau făcute din contul mijloacelor comune, precum şi alte bunuri dobîndite în timpul căsătoriei,... mai detaliat chiar dacă sînt procurate sau depuse pe numele unuia dintre soţi.

Respectiv Dvs. la fel aveți cotă-parte din dreptul de proprietate asupra imobilului respectiv deoarce el a fost construit din mijloace comune a ambilor soți.

07 december 2018