Impartirea averii daca am platit creditul impreuna

13 january 2020 110

Buna! Sunt cu actualul meu sot din 2015, dar ne-am casatorit in 2019. Pana a ne casatori, am luat casa in credit, pe care o achitam si in prezent. In caz de divort, am dreptul la cota parte chiar daca imobilul e scris pe sot? Tot acest timp achitam creditul impreuna.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu, deoarece bunul a fost dobândit de soț înaintea căsătoriei, va fi posibil să demonstrați cheltuielile efectuate și să le solicitați înapoi.

13 january 2020