Impartirea averii dupa divort, inclusiv impartirea datoriei

25 january 2021 28

Buna! Sunt divortat si vreau sa impart averea acumulata in casatorie cu tot cu datoria contractata in timpul casatoriei. Fosta sotie a luat un credit bancar dupa depunerea cererii de divort, dar pana la pronuntarea divortului (traiam separat deja). Vreau sa stiu daca ea poate sa ceara impartirea acestei datorii.

Jurist comments 1

Anatolie Ceban
  • Legal consultant

Bună Alexandru ! Depinde cu ce scop a luat creditul soția Dvs, dacă pentru ceva comun, în interesele familiale atunci urmeză să achitați creditul solidar, în caz contrar nu. Totodată dacă Dvs aveți calitatea de fidejusor sau garant în contractul de credit/împrumut atunci oricum veți achita datoria în jumătate.

26 january 2021