Impartirea banilor comuni dupa divort

26 november 2019 163

In 2016 m-am casatorit. Dupa nunta sotul a pus banii in banca. Dupa ceva timp, tot in acel an am divortat. El nu a dorit sa imparta banii si mi-a zis sa-i lasam in banca sa creasca dobanda. El pe atunci lucra in MAI si m-a amenintat. Vreau sa stiu daca este posibil sa recuperez acei bani dupa atata timp?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Banii respectivi va apartin si Dvs, dar pentru adresare in instanta de judecata in vederea impartirii proprietatii comune ati avut un termen de preacriptie de 3 ani din data desfacerii casatoriei.
Depuneti, totusi, cererea in judecata, privind partajul.

27 november 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
sunteți în drept de a solicita partajarea averii în orice moment după desfacerea căsătoriei, cu condiția că, dacă partajul nu a fost efectuat amiabil, termenul de prescripție pentru adresare, este de 3 ani nu dindata desfacerii căsătoriei, ci din data cînd considerați că a fost încălcat un drept legat... mai detaliat de averea comună

Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani
Termenul de prescripţie de extinctivă de 3 ani începe să curgă de la data naşterii dreptului la acţiune. Dreptul la acţiune se naşte la data cînd persoana a aflat sau trebuia să afle despre încălcarea dreptului.

Astfel, somați fostul soț despre obligația de a vă transmite banii, dacă refuză, îl obligați prin instanță.

27 november 2019