Impartirea bunurilor fara partaj

24 november 2018 52

Buna ziua! În timpul căsătoriei am cumparat casa părinților printr-un credit ipotecar, pentru a-i ajuta ca banca sa nu le ia casa. Rata crescuse foarte mult si nu mai putea fi plătită. Ratele au fost plătite tot timpul de părinții mei si se poate verifica la banca. Noi am avut domiciliul în alta localitate. Între timp eu am divorțat, (de comun acord la starea civila), iar fostul sot doreste sa fie scos din contractul de credit. La banca s-a gasit o solutie pentru acest lucru. Se poate ca fostul sot sa renunte la partea lui, fara sa deschidem partaj? Se poate face acest lucru la mediator? In cazul in care nu facem partaj, iar fostul sot va avea copii, acestia au drept la acesta casa?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Andreea,
Da aceștia vor avea dreptul după decesul acestuia la 1/2 din casă. Încheiați la notar un contract de partaj prin care, conveniți ca toată casa vă aparține Dvs.

24 november 2018