Împărțirea imobilului

10 april 2023 72

Bună ziua. Soțul a dobândit prin moștenire un apartament încă înainte de a ne căsători. Deja după căsătorie, am investit mult în acel apartament, în mare parte eu din banii mei, pentru a-l repara și a ne muta cu traiul. Acum, după 18 ani de căsnicie, vreau să divorțez, însă mi-e frică să nu ajung în stradă. Este posibil ca la partajul averii să primesc și eu o parte din apartamentul menționat?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă o să puteți demonstra că într-adevăr valoarea acestui apartament a sporit simţitor în timpul căsătoriei din aportul adus de dumnevoastră sau soț atunci poate fi recunoscut acel apartament ca proprietate comună.

Codul familiei prevede:
Articolul 23. Recunoaşterea bunurilor personale

... mai detaliat ale soţilor proprietate în devălmăşie

a acestora

Bunurile ce aparţin fiecăruia dintre soţi pot fi recunoscute de instanţa judecătorească proprietate în devălmăşie a acestora dacă se va stabili că, în timpul căsătoriei, din contul mijloacelor comune ale soţilor sau al mijloacelor unuia dintre soţi ori în urma muncii numai a unuia dintre soţi, valoarea acestor bunuri a sporit simţitor (reparaţie capitală, reconstrucţie, reutilare, reamenajare etc.).

13 april 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Perioada lungă de căsătorie (18 ani) este deja un indicator că și Dvs ați contribuit la sporirea costului casei. Pe lângă contribuția financiară, se ia în calcul că ați avut grijă de gospodărie.

13 april 2023