Raspunderea sotiei pentru datoriile sotului

27 december 2020 38

Buna ziua. Tatal meu a luat o suma de bani de la o persoana sub forma de imprumut cu o recipisa scrisa. Nu a intors datoria si a fost dat in judecata, dar odata cu el si mama (sotia lui). Cum este posibil asa ceva, sa raspunda mama pentru datoriile lui?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

În cazul în care părinții erau căsătoriți la momentul când soțul a contractat împrumutul, atunci soția poartă răspundere solidară, doar dacă împrumutul a fost luat în interesul familiei.

Acum în judecată soția trebuie să demonstreze că nu a știut despre acest împrumut, iar banii nu au fost folosiți în interesul familiei.

27 december 2020