Import de produse cosmetice

08 august 2019 245

Buna ziua. Doresc sa import in RM un produs cosmetic. De unde ar trebui sa incep?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Nicolae,

Dacă doriți să desfășurați această activitate ca una de antreprenoriat, atunci primul lucru care trebuie să îl faceți este să creați o persoană juridică.

Legislația nu prevede necesitatea licențierii/autorizării activității de import a produselor cosmetice. Astfel nu veți avea nevoie de obținerea licenței.

Ulterior, trebuie de verificat dacă acest... mai detaliat produs nu este interzis pentru a fi importat pe teritoriul RM. Și de identificat poziția tarifară în nomeclatorul combinat a mărfurilor, pentru a vedea ce taxe vamale o să achitați la import.

O zi bună să aveți!

16 august 2019