Import produse pentru uz personal

07 december 2018 36

Buna ziua. Vreau sa cumpar electrocasnice din Romania. Stiu ca suma maxima pentru o persoana constituie 300 euro. Deci, pe o factura o sa fie indicati sot+sotie, suma de 570 euro, alta o sa fie indicata o singura persoana 290 euro, a treia 240 euro si a patra maxim 150 euro.
a) Vreau sa stiu cum se calculeaza cheltuielile de drum, am inteles ca trebuie incluse in acesti 300 eur/persoana si cum se repartizeaza, adica sa fie egale pentru fiecare persoana sau pot varia si daca trebuie demonstrate (bonuri de plata sau altceva);
b) Soferul are procura generala, masina pe procura, nu are pasaport tehnic, deci pot fi careva probleme? Si de care acte mai este nevoie legate de transport pe langa cartea verde?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Marina,

Vă sugerez să contactați Serviciul Vamal al Republicii Moldova pentru un răspuns detaliat la situația Dvs. ținând cont de circumstanțele enumerate.

Datele de contact sunt:

E-mail: vama@customs.gov.md
Telefon: +373 (22) 57-41-11

Cele bune.

12 december 2018