Impozit pe venit din vanzarea unui imobil

31 january 2019 57

Spuneti-mi, va rog, daca am vandut un imobil, cum trebuie achitat impozitul pe venit? Sau el se achita la notar? Trebuie sa declar la fisc venitul de pe imobilul vandut Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Impozitul nu se achită la notar, dacă ați vîndut bunul cu preț mai mare decît cel de evaluare cadastrală, atunci diferența obținută este venit, care urmează a fi declarat și impozitat, la fisc pînă la finele anului fiscal, contrar vă puteți trezi cu amendă și obligații de achitare a... mai detaliat impozitului.
Există totuși o nuanță, in caz că ați vîndut un imobil unde ați avut viza de reședință pe ultimii 3 ani, puteți fi scutit de impozit.
Apropiațivă pentru detalii la reprezentanța serviciului fiscal teritorial.

31 january 2019