Impozitare donatie baneasca

01 december 2019 200

Buna ziua. Parintii vor sa-mi faca o donatie baneasca ca sa-mi cumpar un apartament. Cum sa procedam mai bine: sa facem contract de donateie (daca exista) sau e suficient sa mergem la banca direct sa punem pe contul meu banii cu parintii si sa mentionam ca donatie. Avem nevoie de document pentru a prezenta la notar in ziua tranzactiei pentru a justifica mijloacele banesti. Ma intereseaza daca eu voi fi impozitata in vreun fel pentru banii primiti ca donatie. Tin sa mentionez ca parintii pot demonstra banii din salariu (cumulativ cativa ani), cu impozitele achitate la zi.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Donația primită de la părinți nu va constitui obiect al impozitării.

05 december 2019