Impozitarea venitului din dobanzi bancare

23 april 2019 130

Buna ziua! Am auzit ca de la 1 ianuarie 2020, persoanele fizice care au depozite in banci vor trebui sa achite impozit pe dobanda castigata. Este adevarat si care este rata acestui impozit?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Sergiu.

[răspuns editat în 2021]

Dobânda câștigată din depozite se impozitează.

Modificările art. 90/1 din Codul fiscal au intrat în vigoare la 1 ianuarie 2021.

Conform acestor modificări, băncile, asociaţiile de economii şi împrumut, precum şi emitenţii de valori mobiliare corporative reţin un impozit în mărime de 3% din dobânzile achitate în folosul... mai detaliat persoanelor fizice rezidente.

Această reţinere finală scuteşte beneficiarului cîştigurilor şi veniturilor sub forma dobânzilor de la includerea lor în componenţa venitului brut, precum şi de la declararea acestora.

Vedeți art. 90/1 alin. (3/7) și alin. (4) din Codul fiscal: legis.md/cautare/getResults?doc_id=120061&lang=ro#

23 september 2019