Impozitul pe imobil

11 may 2022 18

Bună ziua. Și eu, și soția suntem pensionari. Recent am primit Avizul de plata a impozitul pe bunurile imobiliare în pentru casa de vacanță pe care am construit-o și înregistrat-o în Întovărășirea Pomicolă situată în extravilanul orașului Sângera. Alte imobile nu deținem, locuim aici anul împrejur. Adresa de domiciliu o avem înregistrată în imobilul fiicei. În această situație, suntem scutiți de plata impozitului pe imobil?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Mihail, da desigur. DVS trebuie să depuneți o cerere la primăria locală și să prezentați documentele cuvenite pentru a dovedi, că la ziua de astăzi sunteți pensionari și nu nimeriți sub impozitul de imobil.

12 may 2022