Impozitul pe venit la vanzarea apartamentului donat de parinte

19 june 2020 47

Buna! Care este impozitul aplicat la vinzarea unui apartament primit donatie de la parinti? Care este procedura de calcul al impozitului? Cine se ocupa de aceasta? Mersi.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua D,

Dacă imobilul înstrăinat este obținut prin contract de donație de la rudele de gradul I și acesta reprezintă locuința de bază, confirmată prin înregistrarea vizei de reședință, atunci vânzătorul este scutit de achitarea impozitului pe venit.

21 june 2020