Împrumut

13 april 2018 49

Buna ziua. Am dat cu împrumut suma de 140.000 lei, persoana respectivă nu vrea sa întoarcă suma (zice că nu are de unde), dar știam că deținea cota parte de 1/3 dintr-un apartament (dar nu mai știm la moment dacă mai este proprietar). Ce putem face în așa caz? Sau îmi recomandați un avocat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Anastasia,
1. Dacă doriți să știți cu exactitate dacă persoana dată este sau nu proprietarul unui numit bun imobil este necesar să vă adresați la Agenția Servicii Publice și să solicitați eliberarea unui certificat privind proprietarul bunului imobil. Este necesar să spuneți adresa exactă a bunului imobil (oraș, stradă, numărul... mai detaliat casei/apartamentului) și datele proprietarului.
2. Referitor la incasarea datoriei, trebuie expediată o somație de plată/notificare/cerere prealabilă, acordați persoanei un termen de nu mai mult de 7 zile calendaristice de când recepționează scrisoarea.
Atenție: somația de plată trebuie expediată cu scrisoare recomandată cu aviz e recepție - obligatoriu.
Dacă în acest termen nu achită datoria se poate de adresat în instanța de judecată.
Totodată, ar fi necesar de solicitat informația privind domiciliul persoanei ce vă datorează bani.
Dacă contractul dvs prevede o penalitate sunteți în drept să solicitați și incasarea penalității.
Totodată, sunteți în drept să solicitați incasarea dobânzii de întârziere.
Cum se calculează penalitatea și dobânda de întârziere vă explică avocatul.
Taxa de stat ce trebuie să o achitați este de 3 % din mărimea pretențiilor Dvs (3% se calculează din mărimea datoriei, penalității și dobânzii de întârziere și nu poate depăși 25000 lei).
Poate fi solicitată și scutirea de la plata taxei de stat sau achitarea eșalonată.
Aici suntem mulți avocați Dvs vă aparține alegerea.
Dacă sunteți interesată - 068625725.

14 april 2018