Împrumut 7 zile prin act notarial

28 june 2018 49

Bună ziua. 7 zile în urmă am făcut un împrumut de 3.500 euro pentru o persoană fizică în scopul de a merge în Germania și a importa o mașină pentru noi. Suma dată a fost avansul pentru mașină. După 3 zile baiatul care s-a pornit după mașină a dispărut și nu iese la contact. Împrumutul a fost autentificat notarial.
Care sunt pașii următori în cazul în care am fost înșelată? Există o metodă să-mi recuperezi banii în caz că persoana nu mai este în țară?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Alexandru bună,

În situația dată nu era obligatorie autentificarea notarială a contractului de împrumut.

În orice caz, dacă persoana a dispărut, unica soluție de a vă întoarce banii este de a-l acționa în judecată.

28 june 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Alexandru,
Aveți două opțiuni, să vă adresați la Procuratură, deoarece s-ar putea să fie vorba despre o escrocherie. Spun aceasta întrucât în ultima perioadă sunt foarte răspândite asemenea cazuri.
A doua soluție este să înaintați o acțiune civilă pentru a vă recupera banii.
Țin să menționez că sunteți în drept să recurgeți... mai detaliat la ambele soluții simultan, deoarece inițierea unei acțiuni civile în instanța de judecată nu exclude atragerea la răspundere a persoanei pentru comiterea unor acțiuni infracționale.

28 june 2018