Împrumut bănesc

15 february 2019 105

Acum 7 luni am împrumutat o suma de bani unei persoane prin notar, pe un termen de 2 luni. Termenul mentionat a trecut, persoana a dispărut, pare-mi-se ca și din țara, nu m-a sunat niciodată, doar mi-a scris cateva mesaje și atat. A avut loc judecată, s-a decis ca ea trebuie sa îmi dea banii și s-a stabilit și dobanda. Acum executorul ii trimite scrisori, dar nu avem niciun răspuns. Ce sa fac? Când o sa pot sa am banii? Cum sa fac sa rezolv mai repede aceasta situatie?

Jurist comments 7

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dumitru,

Toate întrebările privind procedura de executare le soluționati împreună cu executorul judecătoresc deoarece el este competent în acest sens.

15 february 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Împreuna cu executorul:
Identificați domiciliul persoanei, efectuați cîteva vizete la el.
Solicitați intrarea forțată, impreuna cu reprezentanții poliției în locuință, cu ridicarea de bunu poaibil a fi valorificate.
Identificați daca datornicul e casatorit, bunurile dobîndite de soț in timpul casatoriei, chiar daca e înscris dupa un singur soț, sunt considerate comune, urmînd... mai detaliat a fi împărțite a cite 1/2.
Pe viitor, solicitați ca prin executor sa fie adus forțat debitorul, cu ajutorul poliției.
Pe viitor, Solicitare de aplicare a interdicției de parasire a țării
Pe viitor, pe tru neexecutare, este posibil aplicarea amenzi contravenționale.
Mai sunt șiretlicuri, ele se identifica în dependență de caz.

15 february 2019
Dumitru Mihai

Poate trebuie un executor mai activ.., va mulțumesc frumos!

PS . Foarte util site

15 february 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Alegerea executorului este dreptul fiecarui creditor,
Problema e alta, anume rolul activ al creditorului, cit și solicitari corespunzatoare.

15 february 2019
Dumitru Mihai

Faptul ca este împrumut civil nu este nimic? Poate sa ii pună Interdicție de a părăsi țara ? Dacă are pașaport ro va putea părăsi ? Presupun ca pașaportul ro sa fie “fals”

15 february 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Este posibil aplicarea interdicției de parasire a țării
Articolul 64. Interdicţia de a părăsi ţara
(1) Interdicţia de a părăsi ţara în cel mult 6 luni se aplică de către judecător, la demersul executorului judecătoresc, doar atunci cînd prezenţa debitorului... mai detaliat este necesară pentru executarea eficientă a documentului executoriu şi doar după luarea măsurilor de asigurare a executării documentului executoriu, cu obligarea executorului judecătoresc de a efectua periodic un control privind necesitatea menţinerii acestei interdicţii. Încheierea instanţei de judecată se execută imediat, însă poate fi atacată cu recurs. Demersul executorului judecătoresc privind interdicţia de a părăsi ţara se examinează pe baza materialelor anexate la demers, fără participarea părţilor. Instanţa care examinează demersul poate dispune citarea participanţilor la proces şi a executorului judecătoresc pentru a se pronunţa cu privire la temeiurile invocate în demers.

Problema ca aceasta interdicție este valabila pentru cetățenii MD, în cazul trecerii frontierii cu acte RO, nu va funcționa.
Tocmai de aceasta urmeaza a identifica alte metode de convingere și constrîngere, primordial fiind cazul de a scoate debitorul din zona de confort.

15 february 2019
Dumitru Mihai

Va mulțumesc mult! Dacă vor apărea careva schimbări, voi scri ! Ms

15 february 2019