Moștenire mult întârziată

13 april 2021 22

In anul 2002 a murit fratele mamei și ia lăsat testament pe averea lui (casa), dar acest testament nu a fost întărit la primărie. Care este procedura ca mama sa preia mostenirea acum?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru inceput urmează a fi studiat testamentul, anume actul intocmit pentru a înțelege ce anume aveți în vedere.
Daca actul in cauza corespunde rigorilor, atunci urmează să va adresați la notar.
Daca nu corespunde rigorilor, bunurile defunctului urmează a fi moștenite de moștenitorii legali care solicită moștenirea, revenid cote egale.
Daca in afara... mai detaliat de mama dstră nu sunt alti mostenitori de acelasi grad, atunci, ea moștenește integral.
Totodată, in cazul decesului pesrsoanelor in acea perioadă, urma ca potentialii mostenitori sa se adreseze la notar in termen de 6 lu i din data decesului, astfel, posibil notarii sa va redirecționeze pentruntru inceput in instanta de judecata.
Pentru detalii puteți apela vitalieonofrei@gmail.com pentru a examina actele deținute.

14 april 2021