In baza carei legi functioneaza IMGFL?

23 november 2018 145

In baza carei legi functioneaza IMGFL? In cazul in care functioneaza in baza legii condominiului în fondul locativ din 2000, atunci cum se face ca potrivit legii subsolurile blocurilor locative sunt proprietete comuna, iar in realitate administratia publica locala pretinde ca acestea i-ar apartine?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Subsolul este proprietate comuna a proprietarilor de apartamente (punct).
***
IMGFL este o Întreprindere Municipală, care acționează in baza normelor generale ale Codului Civil, Regulamentul Întreprinderilor Municipale, Lege antreprenoriat, etc.
***
În curând va intra în vigoare o nouă Lege cu privire la condominiu.
Ca efect al acesteia, IMGFL vor disparea (cu mici excepții).

24 november 2018