In caracteristica mi-au scris ca am anticedente penale, dar era contraventie

08 june 2017 61

Buna ziua! Am un proces de judecata cu o persoana care este ruda cu secretara primariei, care mi-a facut caracteristica. In caracteristica mi-a scris ca sint o persoana agresiva si am fost tras la raspundere penala in trecut, ceea ce este fals, pentru ca am avut contraventie. Ce trebuie sa fac si ce prevede legea pentru minciunile secretarei? Multumesc

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Valeriu,

Pentru a proba faptul că nu aveți antecedente penale este de ajuns să vă faceți cazier judiciar pe care să il prezentați în instanță.
În cazul în care secretara primării depune declarații ca martor în instanța de judecată precum că aveți antecedente penale, puteți solicita tragerea acesteia la răspundere... mai detaliat penală pentru declarații mincinoase.
Solicitați să fie atrasă ca martor în proces în cazul în care nu este.

09 june 2017
Călin Bobeică
  • Advocate

Solicitati eliberarea altui certificat dupa ce probati ca era o contraventie ! si atit ...

09 june 2017