În cât timp se exeminează cererea de divorț dacă există o ordonanță de protecție?

15 november 2020 264

Soția mi-a făcut ordonanța de protecție față de ea și 2 copii minori ai noștri. Ordonanța s-a făcut în lipsa mea, eu vreau să fac recurs la Curtea de apel, fiindcă eu nu sunt violent față de ea și copii. Eu am martori, probe audio, video și apeluri de la copii precum că soția aplică violenta fizică, verbală și psihologică asupra lor. Săptămâna viitoare vreau să fac recursul, dar dacă soția scrie cererea de divorț, care sunt termenii în cazul violentei? Care sunt șansele să câștig la Curtea de apel? Mulțumesc

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
nu există termene speciale în acest sens.

16 november 2020
Viorel Dodan
  • Advocate

Daca aveti ordonanta de protectie in calitate de victima a violentei in familie , cu siguranta ca instanta de judecata nu va va acorda un termen de impacare de la 1-6 luni. Insa referitor la cit poate dura procesul de divort nimeni nu va va da un termen concret... mai detaliat deoarece depinde ca comportamentul sotului d-voastra, de avocatul acestuia si de alte actiuni pe care le poate intreprinde in sensul de a tergiversa procesul d-voastra.

22 february 2021