În caz că nu am achitat amenda timp de 30 de zile?

19 september 2018 136

În caz dacă nu am achitat amenda timp de 30 de zile, care va fi pedeapsa? Şi dacă o achit după 30 de zile, va schimba ceva?
PS. iata ce am găsit ( (4) Dacă persoana fizică nu a plătit amenda în decursul a 30 de zile de la data stabilirii ei, instanţa de judecată o poate înlocui, după caz, cu:
a) amendă în mărime dublă, care însă nu poate depăşi limita maximă a sancţiunii cu amenda prevăzută de norma materială contravenţională sau de prezentul articol;
b) privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an;
c) muncă neremunerată în folosul comunităţii, calculîndu-se o oră de muncă pentru o unitate convenţională, durata muncii fiind de cel mult 60 de ore;
d) arest contravenţional, calculîndu-se o zi de arest pentru 2 unităţi convenţionale, durata arestului fiind de cel mult 30 de zile. În acest caz, se va ţine cont de restricţiile prevăzute la art.38 alin.(4).)

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
supra ați citat prevederile codului contravențional, sigur instanța poate dispune de acțiunile menționate, totuși pentru aceasta, urmează a fi demonstrat faptul că este imposibilă executarea cauzei de către executor, adică este imposibil de a încasa suma amenzii prin acțiunile dispuse: blocarea sumei pe card salarial, sechestre pe bunuri, altele.
Amenda... mai detaliat poate fi achitată în orice moment, chiar și peste termenul sus enunțat, astfel, ar fi bine să vă conformați, și să achitați, doar dacă nu ați contestat procesul verbal cu privire la contravenție în termen de 15 zile din momentul cînd ați aflat despre acesta.

19 september 2018