In caz ca tatal copilului lucreaza in alta tara, cum se va incasa pensia alimentara?

14 october 2019 117

In caz de divort, cum se va calcula pensia alimentara pentru copil, daca tatal copilului lucreaza in alta tara oficial, cu contract de munca?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Daca va referiți la cuantumul care va fi încasat la fel potrivit art. 75 care stabileşte foarte clar modalitatea de calculare a pensiei alimentare. Astfel, „pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 – pentru un copil,... mai detaliat 1/3 – pentru 2 copii şi 1/2 – pentru 3 şi mai mulţi copii”.

Instanţa poate reduce sau majora acest cuantum, luând în considerare starea materială şi familială a părinţilor şi alte circumstanţe importante.
Pe parcursul anilor, puteţi modifica cuantumul pensiei de întreţinere, puteţi cere majorarea acesteia, dacă apar cheltuieli suplimentare sau neprevăzute, cum ar fi îmbolnăvirea copilului, tratament costisitor, admiterea la studii.

14 october 2019