În cazul că am achitat avans la un restaurant pentru nuntă și am anulat nunta cu 4 luni înainte, avansul se întoarce?

13 august 2019 459

Bună ziua. Am dat la un restaurant avans pentru nunta (10.000 lei), apoi după doua săptămîni am anulat nunta și mi s-a spus ca se ia procent, dar suma se reîntoarce (8.000 lei). Pe urma mi s-a spus ca dacă găsește clienți, îmi va întoarce banii. Mai este o luna până la data programată și încă nu am vazut banii. Doamna cu restaurantul cand a făcut contractul, nu a scris denumirea restaurantului, dar denumirea unui magazin sau frizerii.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Urmează a studia contractul, acolo găsiți informații privind suma achitată, cu ce titlu sa încasat plată... Avans sau arvună, condiții și sancțiuni(comisioane).
Avansul urmează a fi restituit indiferent de cine e inițiatorul anulării, in caz de arvună, situația e alta.

Sau prezentați contractul unui jurist.

14 august 2019