In cazul divortului cum se divizeaza spatiul locativ?

29 august 2020 162

Sunt casatorita, am doi copii de 18 si 11 ani. Apartamentul este cumparat in casatorie si automobilul la fel. Toate actele sunt pe numele sotului. In caz de divort, cum se procedeaza?

Jurist comments 1

Cătălin Avxentiev
  • Law student

Bună ziua, bunurile dobândite de şoţi în timpul căsătoriei sunt supuse regimului de proprietate în devălmăşie, adică aparţin ambilor soţi, în mod egal, indiferent pe numele cui sunt "scrise" bunurile. (art. 19,20 Codul Familiei)
În caz de desfacere a căsătoriei, soţii se pot înţelege, determinând cota-parte a fiecărui, în caz de... mai detaliat neînţelegere - partajul se face prin intermediul instanţei judecătoreşti. (art. 25 Codul Familiei)

29 august 2020