In ce mod se informeaza unul din soti despre necesitatea partajarii averii de la care incepe sa curga termenul de prescriptie 3 ani

26 january 2019 197

Buna! Probabil nu am explicat concret. Va redau pe scut situatia: suntem divortati de 15 ani, partajarea imobilului nu a cerut-o niciunul din noi. Acum am cerut sotului sa doneze sau sa vanda casa fiului (nu e adolscent), dar el a refuzat. Tin sa mentionez ca nu comunicam si nu este in tara. Ca urmare trebuie sa intreprind ceva. Deja cunosc ca 3 ani nu e termen de prescriptie de la data divortului. Nu-mi este clar: doar prin judecata trebuie sa cer partajarea, adica instanta ii va expeia ceva prin care il va informa despre cerera mea, sau mai este vreo metoda (scrisoare oficiala recomandata, prin notar)? Care sunt metodele de informare a celeilalte parti? Sper ca m-am exprimat pe inteles.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Termenul curge din momentul în care ați aflat sau trebuia să aflați despre încălcarea căruiva drept.
Fiecare din soț este în drept de a dispune de partea ce îi aparține, ne fiind posibil a obliga la o acțiune anumită.
Pentru început sunteți în drept de a înainta o pretenție/notă/propunere de partaj... mai detaliat prin poștă cu aviz de recepție, cu înaintarea solicitărilor în privința bunurilor, cît și posibila formă de partajare.
Partajarea poate fi amiabilă, totusi, reișind din faptul lipsei acestuia din țară, va urma să vă adresați pentru partajare prin intermediul instanței.

26 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Stimată D-na Rodica,

Dvs nu sunteți în drept sa îi cereți și nici nu îl puteți obliga pe fostul soț sa doneze cota sa parte fiului dvs comun.
Fiecare este libera sa dispună, posede și folosească după bunul plac de cota sa parte fără să limiteze drepturile celorlalti coproprietari.
În situația dvs sunt... mai detaliat 3 soluții:
1. soțul cumpăra cota parte ce va aparține dvs și devine proprietar unic.
2. Dvs cumpărați de la soț cota parte ce o deține acesta și deveniți proprietar unic.
3. Vindeți bunul împreună dacă va înțelegeți amiabil iar dacă nu va adresați în instanta de judecata pentru a vine bunul la licitație. Astfel, în procedura de executare bunul va fi vândut la licitație cu micșorarea prețului, iar fiecare dintre soți își primește banii pentru cota sa parte.

Expediați cu scrisoare recomandata însoțită de aviz de recepție propunerea pe care o aveți fostului soț.

26 january 2019