În ce termen este obligat executorul judecatoresc să ridice sechestrul?

07 march 2022 160

Bună ziua. Executorul judecatoresc nu ridică sechestru pe care l-a aplicat pe bunurile mele, chiar dacă achitat integral datoria deja de două săptămâni! În ce termen este obligat să ridice sechestrul?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua, la caz este necesar ca executorul judecatoresc sa emita decizia cu privire la incetarea procedurii de executare, ulterior dupa intrarea in vigoare a decizie executorul in decurs de 3 zile lucratoare va anula masurile de asigurare a executarii.
Pentru a accelera peocedura, puteti depune cerere oficiala catra executor cu... mai detaliat privire la incetarea procedurii de executare si anularea masurilor de asigurare in vederea stingerii datoriei.

07 march 2022