In legatura cu restrictiile care intra in vigoare de la 1 iulie 2017 pentru conducatorii auto

26 may 2017 288

Daca conducatorul autovehicolului va circula cu placute de inregistrare TRANSNISTRENE, avind domiciliul stabil in Mun.Bender si cu permis de conducere emis de autoritatile competente din RM va putea circula liber prin Moldova sau va trebui sa-si obtina un permis de la autoritatile Transnistrene?

Jurist comments 2

Levitschii Iurii
  • Legal consultant

Buna ziua. Daca aveti domicilul in regiunea trasnistriana circulati ca si inainte dar nu este exclus aparitia unor situatii confuze ( interpretarea gresita a prevedirilor de catre autoritati) in acest caz adresativa in instanta.

26 may 2017
Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Igor,

Legea prevede expres faptul că se permite circulația în continuare a persoanelor care au domiciliu în Transnistria.
În situația Dvs., fiind domiciliat în Transnistria, nimeriți în categoria persoanelor cărora li se permite să circule în continuare cu automobilul cu numere transnistriene.

28 may 2017