In Moldova se achita impozit pe venitul obtinut din criptovalute?

25 july 2021 37

Am o suma oarecare in criptovalute și vreau să-mi scot banii. Trebuie sa achit impozit pentru acesti bani? Daca da, care este rata de impozitare?

Jurist comments 1

Marcel GORINCIOI
  • Legal consultant

Da, câștigurile din criptomonede trebuie declarate la Fisc. Raportarea câștigurilor se face prin intermediul declarației unice pentru persoanele fizice. Atenție: Un câștig trebuie declarat și taxat în momentul în care o persoană fie convertește criptomonedele în lei sau valută, fie le folosește pentru a cumpăra produse sau servicii. Atât timp... mai detaliat cât o persoană își păstrează câștigurile din criptomonede sub formă de criptomonede, fără să le folosească efectiv, aceasta nu e obligată să le declare și să achite taxe pentru ele.

26 july 2021