In privinta actelor copilului din afara casatoriei

08 may 2018 90

Concubina vrea sa schimb familia copilului nostru in familia ei. Daca schimb numele de familie, o sa am aceleasi drepturi sau nu? Sau daca ea se marita cu altul si schimba familia la ambii, ce poate sa se intimple?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Ion.

Schimbarea numelui copilului nu are niciun impact asupra drepturilor părinteşti ale părinţilor.

Totuşi, ţineţi cont de faptul că numele copilului, în mod normal, nu poate fi schimbat fără acordul dumneavoastră.

O zi bună.

08 may 2018