În privința alocațiilor plătite de statul român

27 november 2019 73

Buna! Soțul e cetățean român, eu - al Republicii Moldova. Oficial inca suntem căsătoriți, dar nu stăm împreună de 3 luni. Alocatiile copiilor din România sunt după soț și el refuza sa mi le trimită. Cum pot sa rezolv aceasta de la departare?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
La momentul cind ati solicitat indemnizatiile, l-ati desemnat sub semnatura pe sotul Dvs ca beneficiar.
Totusi, refuzul sau sa directioneze acei bani catre cheltuielile pentru copil, sunt ilegale.
Este nevoie de un proces in Romania, sau, la desfacerea casatoriei in Republica Moldova, sa solicitati partajul si a banilor... mai detaliat respectivi.
Dupa divort, daca domiciliul copilului va fi stabilit cu Dvs, ar trebui sa solicitati modificarea rechizitelor bancare la care se face plata indemnizatiei de catre statul român.

28 november 2019