In privinta creditului

23 june 2018 104

Buna ziua. Eu am luat un credit si din probleme financiare nu am putut achita timp de 2 luni, si ei imi scriu ca pot sechestra apartamentul parintilor.

Jurist comments 1

Victor Baciu
  • Legal consultant

Bună ziua,
atât timp cât bunul imobil în care locuiesc părinții nu vă aparține cu titlu de proprietate exclusivă/proprietate comună pe cote-părți, acest bun nu va putea fi urmărit.
Mai mult decât atât, sechestrarea bunului imobil nu se dispune de către compania de microfinanțare/instituția financiară, ci doar de către executorul judecătoresc.

25 june 2018