In privinta creditului neachitat

07 july 2018 87

Buna ziua. Am un credit la o companie de microfinantare pe doua telefoane: unul de la Orange si unul de la Moldcel. Pretul ambilor ajunge la o mie de euro. Daca nu achit, pot sa ma dea in judecata si sa-mi puna arest pe casa sau altceva? Daca nu achit, ce poate sa se intample?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

G-l Dgeorghe în azul DVS puiteţi să fiţi acostat în instanţă cu ne achitarea creditului, după aceasta o să fie consecinţe neplăcute. Instanţa pronunţă o hotărîre, mai apoi compania se duce şi rîdică titlu, care este prezentat la un executor. Executorul o să întreprindă acţiuni de rigoare ( arest pe... mai detaliat casă şi ate bunuri, interdicţii de a nu părăsi ţara, dacă v-a fi adobtată prezenta lege şi altele ). Cauza penală pe aşa ceva nu va fi pornită, este un letigiu civil.

07 july 2018