In privinta creditului neachitat

05 march 2019 117

Buna ziua. Am un credit neachitat la Y-Credut. Nu am achitat mult timp si suma a crescut foarte tare. Eu am casa daruita de la unchiul meu. Pot pierde casa? Sau numai o sa-mi puna interdictie sa nu pot iesi din tara? Mi-a venit scrisoare ca am judecata.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Gheorghe,

Creditorul poate solicita aplicarea măsurilor de asigurare, iar în procedura de executare executorul va aplica sechestrul pentru asigurarea executării hotărârii judecătorești.
În cazul în care nu achitați poate fi inițiată procedura de executare silită, iar bunul va fi vândut la licitație dvs fiind obligat să suportați toate cheltuielile de organizare... mai detaliat a licitației și cele de evaluare a bunului.

05 march 2019