Vreau sa cumpar o casa, dar persoana care o vinde nu are acte

24 january 2021 35

Buna ziua. Vreau sa cumpar o casa, dar persoana care o vinde nu are documente pe casa. Aceasta e scrisa pe numele tatalui ei, dar el a decedat. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Persoana in cauza urmează sa moștenească această casă, totul depinde cind a decedat tatal acesteia, daca mai sunt sau nu careva moștenitori.
Posibil va fi necesar adresarea in instanța de judecată.
Urmează a studia actele existente, astfel va fi posibil de concretizat actiunile necesare.

25 january 2021