In privinta pensiei alimentare

26 march 2018 38

Fostul sot nu achita pensie alimentara copilului. Cum as putea legal sa-l oblig sa o faca? Sunt deja 3 ani si s-a adunat o suma mare, dar el nici de gind nu are.

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Buna Silvia. Dacă aveți hotărârea judecătorească la mână, adresați-vă către executorul judecătoresc din raza domiciliului Dumneavoastră. El are toate pârghiile de a-l obliga pe fostul soț să plătească pensia alimentară. Dacă nu aveți hotărârea la mână, atunci adresați-vă în instanță cu cerere privitor la incasarea pensiei alimentare după divorț.

27 march 2018