În privința pensiei alimentare

24 october 2018 81

Buna! Spuneti-mi, va rog, dacă copilul nu este nascut din căsnicia pe care am avut-o, el poate să-mi plătească pensie alimentară? El este scris în certificatul de naștere ca tată și copilul merge în familia fostului sot.

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Advocate trainee

Ecaterina,
Indiferent dacă copilul s-a născut în afara căsătoriei, tatăl copilului este persoana indicată în certificatul de naștere. Obligațiile părinților față de copii apar indiferent dacă părinții nu sunt, sau nu au fost căsătoriți. Deci, da, tatăl are obligația de a întreține copilul.
Succese!

25 october 2018