In procesul-verbal nu a fost indicat numarul punctelor de penalizare

29 december 2019 277

Am fost oprit pentru depasire de viteza si a fost intocmit un proces-verbal de constatare a contraventiei. Ma indoiesc ca in procesul-verbal a fost indicata viteza reala. As vrea sa fac o contestatie in care sa cer dovada. In plus, am fost oprit noaptea si in procesul-verbal nu a fost indicat numarul punctelor de penalizare, prevazute de Codul Contraventional. Sunt acestea motive plauzibile pentru a cere anularea procesului-verbal? Va multumesc

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Totul depinde de la caz la caz, sigur, depunerea unei contestații este o soluție, în cazul în care se pune sub semnul întrebării celpuțin careva din acțiunile agentului constatator, totuși urmează a lua în calcul că, o contestația depusă formal, poate să nu ofere careva soluții pozitive, iar decizia de... mai detaliat sancționare să rămînă valabilă.
Verificați minuțios, or, dacă sunt identificate erori de genul celor enunțate, cu certitudine, mai există temei de nulitate suplimentare, iar datele care nu au fost furnizate de către agentul constatator pot fi solicitate prin intermediul instanței de judecată.
Contestația se va depune în termen de 15 zile din data cînd ați făcut cunoștință cu decizia de sancționare.

30 december 2019