Încălcarea condițiilor contractuale privind termenul de dare în exploatare a imobilului

13 august 2019 111

Bună ziua. Am cumpărat un apartament în construcție în anul 2017. Conform contractului, termenul de dare în exploatare este cel târziu în decembrie 2018. Dacă în contract nu este prevăzută o penalitate în caz de întârziere a lucrărilor după această dată - am vreo șansă să obțin despăgubiri?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Este posibil.
există posibilitatea doar că, ar fi cazul pentru început de studiat amănunțit contractul de investiții, acesta va regla situația.
Astfel, puteți solicita incasarea sumei investite cit și penalități pentru întreaga perioadă de întîrziere aveți temei siguri(cu condiția studierii contractului), pe acest segment există deja cauze.

13 august 2019