Incheierea executarii hotararii instantei de judecata

24 june 2021 65

Buna ziua. O organizatie de microfinantare m-a dat in judecata pentru o datorie neachitata. Cateva zile in urma a trecut termenul de 3 ani de cand executorul judecatoresc a initiat executarea hotararii instantei de judecata. Cum pot sa verific daca executorial judecatoresc a inchis executarea sau inca nu?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua Artur,
Termenul de prescripție de 3 ani nu se aplică la momentul în care Ex. Judecatoresc deja a intentat procedura de executare. Chiar dacă deja au trecut 3 ani de cînd executorul are dosarul de incasare a datoriei din partea Dvs. acesta nu v-a fi încetat pînă Dvs. nua... mai detaliat chitați datoria integrala, plus onorariul executorului și cheltuielile de executare.
Mult succes.

25 june 2021