Inchiriere spatiu comercial

26 october 2019 21

Atunci cand se face inchirierea unui spatiu comercial in varianta sura si reparatia se face din contul chiriei, cheltuielile ce tin de caldura, apa si lumina, adica instalarea țevilor, instalarea caloriferelor si a cazanului trebuie sa fie achitate din contul proprietarului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Aceste momente desigur că pot fi negociate de părți cine suferă cheltuielile și în ce condiții, deobicei într-o astfel de situația dacă le suportă chiriașul atunci acesta nu achita chiria pe un termen egal cu cuantumul cheltuit pentru aceste instalații/reparații.

În ordine generală, acestea urmează a fi asigurate în primul... mai detaliat rînd de proprietar deoarece un spațiu comercial în primul rînd trebuie să dispună de aceste instalații pentru a putea fi folosit potrivit destinației.

26 october 2019