Inchirierea bunului gajat

29 april 2020 31

Vreau sa inchiriez un spatiu comercial, dar in contract este stipulat urmatorul lucru:

art. 11 - Bunul închiriat este grevat de următoarele sarcini: este gajat băncii BC XXX

Care sunt riscurile in cazul dat? Ce dezavantaje sunt in acest caz?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Alexandru,

Debitorul gajist nu are dreptul să transmită bunul gajat în folosință gratuită sau oneroasă fără consimțămîntul scris al creditorului gajist, dacă nu s-a convenit altfel cu creditorul gajist.

Astfel, este nevoie mereu de acordul creditorului.

Un moment important este dacă bunul gajat este transmis în posesia băncii sau nu.... mai detaliat În dependență de aceasta sunt anumite efecte.

30 april 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Asigurati-va ca exista acordul scris al creditorului gajist.
Daca el exista - nu aveti careva riscuri, din contra, creditorul gajist, chiar daca va exercita dreptul de gaj (ipoteca), va fi tinut sa respecte drepturile dvs in calitate de locatar.
Notati ca, in cazul in care bunul va fi... mai detaliat in posesia creditorului gajist in vederea instrainarii (exercitarii dreptului de gaj), plata chiriei va trebui facuta, la cererea creditorului gajist posesor sau daca stiti despre preluarea posesiei din alte surse, catre creditorul gajist si nu catre proprietar.

30 april 2020