Închirierea unei afaceri

02 march 2020 54

Bună ziua. Aș vrea să iau in arendă o spălătorie auto, dar nu cunosc pașii pe care trebuie să îi fac: contract de închiriere si unde se face, daca e nevoie sa deschid firma pe numele meu sau pot sa activez pe firma proprietarului? Daca este nevoie de firma, ce fel de firma sa deschid? Multumesc!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dvs puteți doar închiria această spălătorie și să activați.

03 march 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Ca sa puteti activa (obtine venit, plati salarii si impozite), trebuie la rindul Dvs sa desfasurati activitatea printr-o forma juridica de organizare - intreprindere individuala, SRL, etc.
Afacerile nu pot fi inchiriate.
Dvs veti inchiria doar spatiul, ca bun imobil.
Dar insasi afacere trebuie sa o desfasurati din nume... mai detaliat propriu, nu “inchiriind” afacerea proprietarului.
Pot fi si alte solutii juridice, de exemplu crearea unei fiducii, sau a unei societati civile, dar ele pot fi foarte costisitoare si complexe, pentru ceea ce va doriti.

06 march 2020