Indemnizatia

29 may 2019 72

Buna ziua. Sotul primeste indemnizatia pe copil lunar timp de 3 ani. Dupa divorț, el mai poate primi indemnizatia data?

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

Indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani se acordă persoanelor asigurate, care:
- se află în concediu pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani la toate unităţile în care desfăşoară activităţi;
- are un stagiu total de cotizare de cel puţin 3... mai detaliat ani sau de cel puţin 9 luni, realizat în ultimele 24 luni anterioare datei naşterii copilului.
De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani, ca persoană asigurată mai poate beneficia, la cerere opţional: tatăl, bunelul, bunica sau altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, dacă îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului necesar de cotizare şi se află în concediu pentru îngrijirea copilului.
Indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani se stabileşte de la data acordării concediului pentru îngrijirea copilului. În cazul în care data acordării concediului pentru îngrijirea copilului diferă de la o unitate la alta, indemnizaţia se stabileşte începând de la data ultimei acordării a concediului.

31 may 2019