Indemnizatia de maternitate

29 november 2018 107

Buna ziua. Am o intrebare. La moment, ma aflu in concediu de ingrijire a copilului. Planuim o a doua sarcina. Am lucrat oficial, sotul la fel. Salariul sotului este mai mare ca al meu. E posibil ca la a doua sarcina sa primesc indemnizatia de maternitate si indemnizatia lunară de ingrijire a copilului de la sot? Sau e nevoie sa ma concediez?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani, ca persoană asigurată mai poate beneficia, la cerere opţional: tatăl, bunelul, bunica sau altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, dacă îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului necesar de cotizare şi se află în... mai detaliat concediu pentru îngrijirea copilului. - deci nu este nevoie să vă concediați, deoarece tatăl copilului poate beneficia de acest tip de îndemnizație cu condiția că:
- se află în concediu pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani la toate unităţile în care desfăşoară activităţi;
- are un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani sau de cel puţin 9 luni, realizat în ultimele 24 luni anterioare datei naşterii copilului.

Mai mult, tatăl mai dispune de concediu paternal. Astfel, tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal de 14 zile calendaristice. Acesta se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de la naşterea copilului. Pe perioada concediului paternal, salariatul beneficiază de o indemnizaţie paternală care nu poate fi mai mică decât mărimea salariului mediu cuvenit pentru perioada respectivă și care este achitată din fondul de asigurări sociale.

30 november 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani, ca persoană asigurată mai poate beneficia, la cerere opţional: tatăl, bunelul, bunica sau altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, dacă îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului necesar de cotizare şi se află în... mai detaliat concediu pentru îngrijirea copilului. - deci nu este nevoie să vă concediați, deoarece tatăl copilului poate beneficia de acest tip de îndemnizație cu condiția că:
- se află în concediu pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani la toate unităţile în care desfăşoară activităţi;
- are un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani sau de cel puţin 9 luni, realizat în ultimele 24 luni anterioare datei naşterii copilului.

Mai mult, tatăl mai dispune de concediu paternal. Astfel, tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal de 14 zile calendaristice. Acesta se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de la naşterea copilului. Pe perioada concediului paternal, salariatul beneficiază de o indemnizaţie paternală care nu poate fi mai mică decât mărimea salariului mediu cuvenit pentru perioada respectivă și care este achitată din fondul de asigurări sociale.

30 november 2018