Indemnizatia la nastere

26 march 2023 67

Buna ziua. Cand am anuntat angajatorul ca sunt insarcinata si curand voi iesi in concediu de maternitate, sefii mei m-au anuntat ca firma o duce greu, ca de mult timp nu plateste impozite la stat si din acest motiv no sa-mi fie achitate indemnizatiile care se achita femeilor asigurate. Cum sa procedez si unde sa ma adresez pentru a rezolva aceasta problema si a putea beneficia de toate indemnizatiile pentru gravide? Sotul nu este angajat oficial. Mersi.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Galina.
Indemnizaţiile adresate femeilor însărcinate sunt achitate de Casa naţională de asigurări sociale.
Respectiv angajatorul nu are careva cheltuieli suplimentare legate de maternitate.
Posibil angajatorul nu declară tot salariul dumneavoastră la FISC, CNAM şi CNAS deaceia se îngrijorează că nu ve-ţi primi indemnizaţiile respective.
Respectiv dacă pînă acum aţi primit salariul în... mai detaliat plic fără a achita impozite nu o să puteţi beneficia de întregul spectru de asigurare socială. Mai mult decît atît, perioada care nu a fost achitate primele de asigurări sociale, nu vor fi calculate la stagiul de cotizare.
Dacă doriţi să beneficiaţi de asigurarea socială, angajatorul va fi nevoit să declare toate veniturile ce v-au fost achitate şi să achite şi primele de asigurări, impozite etc.

26 march 2023