Indemnizația la naștere și cea lunară

23 april 2023 105

Bună ziua. Soția este însărcinată cu primul copil. Eu muncesc într-o firmă de 2 ani și ceva, am salariu lunar net cuprins între 15.000 și 23.000 lei. În această situație, care va fi mărimea indemnizației la naștere? Am citit diverse informații șa acest subiect, dar nu am înțeles prea multe. Vă rog frumos să-mi dați un răspuns. A doua întrebare vizează mărimea indemnizației lunare pentru copil, și anume cât va constitui aceasta?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Dacă soția nu este angajată oficial atunci se consideră că este la întreținerea Dvs.
Soţia aflată la întreţinerea soţului asigurat beneficiază de dreptul la indemnizaţie de maternitate în cazul în care soţul confirmă un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani sau de cel puţin 9 luni în... mai detaliat ultimele 24 de luni premergătoare datei producerii riscului asigurat (sarcina).

Cuantumul lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 100 % din baza de calcul.

Baza de calcul al indemnizaţiei de maternitate o constituie venitul mediu lunar asigurat realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat (maternitate), venit din care, la data stabilirii indemnizației de maternitate, au fost calculate şi plătite contribuţii de asigurări sociale.

24 april 2023
Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Buna ziua Mihail.
Felicitări dumneavoastră, sarcină și naștere ușoară soției.
Mă alătur celor spuse de colega Tatiana și vă comunic suplimentar:
Indemnizația de maternitate dacă va fi solicitată pe baza contribuțiilor dumneavoastră va constitui 4 salarii medii brute.

Dacă în ultimile 12 luni salariul net a fost între 15 și 23 mii lei... mai detaliat și din acesta au fost achitate contribuții la CNAS atunci se va calcula întregul venit din ultimele 12 luni și se va împărți la 12.
Haideți să luăm spre exemplu pentru calcul o medie de 18000 net lunar pentru ultimele 12 luni
Obținem:
Salariul net:18 000,00
Fondul social 24%:5 313,69
Asig. medicală angajat 9%:1 992,63
Impozit pe venit 12%:2 147,73

Total impozite/ contribuţii:9 454,05
Salariul brut:22 140,36
Salariul total:27 454,05
Scutirea lunară:2 250,00
Venit impozabil:17 897,73

Respectiv indemnizația de maternitate va fi 4 salarii brute
4*22 140,36~ 88560lei.

Referitor la indemnizația lunară pentru creșterea copilului până la vârsta de 3 ani, acesata va fi achitată doar dacă dumneavoastră personal o veți solicita și depinde de opțiunea ca o veți alege
1. 30% pentru 34 luni
2. 60% pentru primele 12 luni și 30% pentru următoarele 12 luni.
3. 90% pentru primele 12 luni.

procentele se calculează din salariul mediu brut.
Dacă continuăm cu media de salariu brut ~22140 atunci vom obține:
1. 30% din 22140= 6642 lunar sau ~225828 pentru întreaga perioadă.
2. 60% din 22140=13284 primele 12 luni și 6642 următoarele 12 luni în total 159 408 +79 704=239 112.
3. 90% din 22140=19 926 lunar sau 239 112 pentru întreaga perioadă.

24 april 2023