Indemnizația pentru copii

21 june 2021 37

Buna ziua. Executorul judecătoresc are dreptul să pună sechestru pe indemizatia pentru copil, în vederea rambursării unor datorii pe care le am?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua Diana,
La întrebarea dată vă pot răspunde că nu, categoric nu, executorul judecătoresc nu are dreptul de a depune sechestru pe sursele financiare aflate la conturile bancare cu destinatia ”indemnizatii lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani”

22 june 2021