Indemnizația pentru copilul minor

04 july 2019 75

Cum pot primi indemnizația pentru copilul minor, fiind mamă singură, tatăl nu este inclus în actele minorului. Cativa ani în urmă, mi s-a refuzat spunand că avem televizor color, mașină de spălat și wc în casă. Este corect așa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Indemnizația nu depinde de bunurile ce le aveți sau nu le aveți.
Pentru a primi indemnizația urmează să vă adresați la oficiul teritorial al Casei Naționale de Asigurări Sociale cu certificatul de naștere a copilului și buletinul dumneavoastră.
Indemnizația se achită pînă la 2 ani părinților care nu au fost încadrați în... mai detaliat cîmpul muncii anterior nașterii și pînă la 3 ani pentru cei încadrați în munăcă pînă la nașterea copilului. Încadrarea oficială în cîmpul muncii.
cele expuse de dumneavoatră sunt aberații, iar un refuz pe așa temei urmează a fi denunțat la poliție

04 july 2019