Indemnizație la naștere, în caz de deces al copilului

15 may 2023 47

Bună ziua. Mama poate primi indemnizație unică la naștere, dacă copilul s-a nascut viu, dar din păcate a decedat în primele zile din cauza unor complicații?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Poate primi indemnizaţia dacă copilul a fost înregistrat la ASP şi ia fost atribuitIDNP
7. Indemnizațiile adresate familiilor cu copii se stabilesc, la cerere, cu respectarea următoarelor condiții:

1) indemnizația unică la nașterea copilului se stabilește:

a) pentru fiecare copil născut viu, inclusiv în cazul gemenilor sau al mai multor copii născuți... mai detaliat dintr-o singură sarcină, în același cuantum;

b) mamei, iar în cazul decesului ei – reprezentantului legal al copilului;

c) cu condiția că copilul a fost înregistrat la subdiviziunea competentă a Agenției Servicii Publice;

d) cu condiția că a fost solicitată cel târziu în termen de 12 luni de la nașterea copilului;

16 may 2023